S obzirom na to da je korišćenje marihuane u medicinske svrhe u Srbiji i dalje ilegalno, oni kojima je to potrebno (iz medicinskih razloga), sada su rastrzani između potrebe i zakona
Rojters
Primenu i registrovanje marihuane kao leka morala bi da podrži stručna javnost, koja je po pitanju legalizacije marihuane u medicinske svrhe još podeljena ili se ne izjašnjava.
Dok jedni tvrde da su negativne posledice korišćenja brojne i da se mogu ispoljiti u vidu oštećenja memorije i nedostatka motivacije, kao i u poremećaju rada srca, oni koji su koristili kanabisovo ulje u terapijske svrhe naglašavaju da im je pomoglo, donelo veliko olakšanje u životu i ublažilo bolove.
Među njima je i predsednik udruženja "Lek lekalizuj" Saša Kolondžija iz sela Voganj kod Rume, koji već 19 godina koristi marihuanu zbog zdravstvenih problema.
SVEMIR (NE)ĆE ČUTI NEMIR! Astronauti Apola više umiru od srčanih bolesti
Kaže da nema ništa protiv lekara i medicine, alismatra da bi pacijenti trebalo da imaju pravo da izbaberu način lečenja.
On naglašava da veliki broj ljudi uzima kanabisovo ulje i da to krije, a da bi sve to trebalo da bude transpranetno jer se, ističe, sada prodaje ulje sumnjivog kvaliteta, kao i različite smeše i da to nije pravi put.
Poručuje da je cilj legalizacije kanabisa isključivo u medicinske svrhe, te da je svestan da ima i onih koji bi da tu borbu iskoriste i zloupotrebe.
- Toliko dugo sam u kolicima, ne pijem lekove. Ne mogu od kanabisa da prohodam, ali mogu da sredim spazam, san, bol sa kojim živim 24 sata. Imam papir od sudskog veštaka u Rumi kad mi je policija našla simobličnu količinu kanabisa da nisam zloupotrebljavao kanabis, da sam ga uzeo da ublažim bolove - priča Kolondžija.
ŠEST PRIRODNIH namirnica koje efikasno teraju komarce!
Poručuje nadležnima da počnu da se druže sa bolesnima kako bi na pravi način shvatili šta to njima znači i tada će, kaže, shvatiti istinu.
- Kanabis ne mora da bude čudotvoran lek, ali dovoljno je da mi pomogne da kvalitetnije živim - ističe Kolondžija.
Da kanabis nije droga, kaže, ne tvrdi on već svetske institucije i one države koje su je legalizovale, a ima i onih koje ga nisu zvanično legalizovale, ali imaju dovoljno razumevanja za obolele koji u svojim domovima imaju po nekoliko biljaka.
JEDITE PO KAŠIKU MASLINOVOG ULJA! Četiri efekta će vas zapanjiti već prvog dana!
- Čak i za lekove ne možemo reći da uvek pomognu, pa ne možemo reći ni za nju da leči sto odsto, ali u pojedinim državama postoje naučna istraživanja i dokazano je. Izreal je najdalje otišao u tome. Njihovi lekari su nekoliko puta bili u Srbiji, imali smo tribine, ništa nije tajna i sve se može pronaći na YouTube-u - navodi Kolondžija.
Ministarstvo zdravlja formiralo je radnu grupu sa stručnjacima iz raznih oblasti, koji su analizirali sve dostupne merodavne dokaze i stučna ispitivanja i donelo je odluku o primeni tri vrste leka na bazi kanabisa, ali među njima nije i ulje kanabisa.
OSAM DOKAZA da je domaća kafa izvor zdravlja i eliksir lepote!
U Ministarstvu kažu da je komisija za primenu kanabisa donela zaključak da ulja kanabisa koja traže pojedina udruženja ne treba legalizovati, s obzirom na to da nisu definisani standardi za sastav i proizvodnju ulja kanabisa.
Podsećaju da je zaključak donet na osnovu preporuka američke Agencije za hranu i lekove "Food and Drug Administration" koja nije prepoznala niti odobrila biljku marihuane kao lek.
Ista komisija je dala preporuku da se dozvoli upotreba tri leka na bazi kanabisa - Dronabinol, za lečenje gubitka težine kod pacijenata zaraženih HIV-om, kod povraćanja usled hemoterapije kod kancera, kada drugi lekovi ne pomažu; Nabilon, za lečenje mučnine i povraćanja kod pacijenata na hemoterapiji, kao i Sativex, sprej za ublažavanje grčenja mišića kod bolesnika obolelih od multipleskleroze.
Beta
Bivša ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović rekla je da je dobro da sve što je lek i što pomaže u lečenju bude registrovano i u našoj zemlji, jer građani nabavljaju ta sredstva na neodgovarajući način i pitanje je šta ustvari koriste.
Ona podseća da je marihuana registrovana kao lek za određene oblike multiplaskleroze, kao i da dobro deluje kod osoba koje primaju citostatike, a ne mogu da neutrališu bolove i mučnine na drugi način, kao i kod određenih oblika glaukoma.
BILO BI LEPO DA MOŽEMO! Prošetajte na svakih 15 minuta!
- Nema ni malo razloga da kod nas, kao i u ostalim zemljama, to ne bude registrovano i pod strogom kontrolom stručnjaka, zakona i države jer se u obrnutom slučaju sve improvizuje i radi nezakonito, na štetu pacijenata - navodi Đukić Dejanović.
Bivša ministarka zdravlja veruje da će komisija Ministarstva zdravlja završiti svoj posao nakon fomiranja vlade i učiniti konkretne korake ka definitivinom odgovoru na to pitanje.
Objavi komentar