San o besmrtnosti je jedan od glavnih motiva umetnosti i predstavlja konstantnu želju čitavog čovečanstva
Shutterstock
Danas smo na pragu da taj san postane ostvaren. Novu nadu pruža studija istraživača američkog UCLA koja bi mogla da omogući razvoj procedure zamene starih ćelija u telu.
Ključ je u DNK unutar naših mitohondrija (izvora energije za ćelije) koji se, starenjem raspada i mutira, a mitohondrije nisu u mogućnosti da je "poprave".
Naučnici su sada našli način, utemeljen na procesu autofagije (razgradnje nepotrebnih ćelijskih elemenata), da manipulišu genima koji bi trebalo da imaju mogućnost uklanjanja mutiranog DNK kako bi obnovili ćelije. Putem autofagije ćelije mogu "svariti" disfunkcionalne mitohondrije kako bu omogućile stvaranje zdravih zamena.
Ovu studiju istraživači su sproveli na voćnoj mušici. Proučuvali su mitohondrijsku DNK u mišićima koje ona koristi da bi letela, a koji godinama, kao i ljudski, slabe. Zamenili su joj ćelije pa se količina mutirane DNK u mišićima značajno smanjila. Nakupljanje mutiranog DNK izaziva starenje, ali i pojavu bolesti poput Alchajmerove, Parkinsonove ili sarkopenije (gubitka mišićne mase).
Objavi komentar