ČESTO KAŠLJETE, NEMATE VAZDUHA... Podmladite pluća uz đumbir i koprivu!

ČESTO KAŠLJETE, NEMATE VAZDUHA... Podmladite pluća uz đumbir i koprivu!

Pušenje, zagađen vazduh, prašina i hemikalije na radnom mestu... čine svoje. Prirodni preparati, čajevi i inhalacija jednostavno su i zdravo rešenje za čišćenje i oporavak disajnih organa

Ljubav&Zdravlje/N.Lazović 21. 11. 2016. 21:19
49503_miris_iff.jpg?1479758997

Shutterstock

Kako su pluća jedan od najvažnijih organa u organizmu, o njima treba voditi računa i održavati ih u dobroj kondiciji. Pušenje, zagađen vazduh, neredovno provetravanje prostorija, naročito zimi, prašina i hemikalije na radnom mestu... čine svoje. Planinski i morski vazduh su dobro rešenje, ali često nemamo vremena i/ili sredstava da otputujemo. Prirodni preparati, čajevi, inhalacija jednostavno su i zdravo rešenje za čišćenje i podmlađivanje pluća.

Udišite eterična ulja eukaliptusa i čempresa

Čaj od đumbira

Ovo je odlično sredstvo za čišćenje pluća od raznih toksičnih materija, pa se toplo preporučuje svima koji imaju problema sa disajnim organima. Za pripremu čaja sasvim odgovara suvi đumbir u prahu. Može se upotrebljavati i svež, s tim da je tada poželjno pojesti i komadić svežeg đumbira uz čaj ili u okviru obroka.

Čaj od koprive

Uglavnom je poznato da je kopriva efikasan prirodni lek za čišćenje krvi i dobar izvor gvožđa, ali je možda manje poznato da čaj od koprive čisti pluća. Zbog toga je dobar izbor za pušače, kojima je upravo i potreban višestruki čistač organizma.

Pomorandže preventivno deluju protiv raka pluća

Čaj od borovih iglica

Ispijanje ovog čaja podstiče izlučivanje sluzi nakupljene u plućima i sinusima, a koristan je i za inhalaciju. Dakle, pre ispijanja čaja, dok je još vreo, treba udisati paru, jer se tako pospešuje razbijanje sluzi koju treba izbaciti. Suve borove iglice spremne za pripremu ovog napitka možete naći u biljnim apotekama.

Bokvica i med

Protiv bronhitisa i drugih plućnih bolesti tradicionalna medicina preporučuje mešavinu mlevenih listova bokvice i meda, u srazmeri 1:2. Ovu mešavinu je pre upotrebe potrebno ostaviti nekoliko dana u tegli uz povremeno mešanje, kako bi bokvica što bolje ispustila svoje sokove i sjedinila se sa medom. Nakon toga treba uzimati po jednu kašičicu ovog leka petnaestak minuta pre svakog obroka.

Inhalacija eteričnim uljima

Inhalacija je još jedan od načina da se pročiste pluća i disajni putevi uopšte. U te svrhe na prvom mestu su eterična ulja eukaliptusa i čempresa. Primena je jednostavna. Nekoliko kapi ulja stavite u vodu čim proključa i zatim udišite dok izlazi para. Samo treba znati da ova metoda nikako nije dobra za astmatičare.

Preporučuje se

Za čišćenje pluća u ishrani se preporučuju beli i crni luk, med, sok od brusnice, sveža šargarepa i slične namirnice bogate antioksidansima. Na osnovu rezultata pojedinih naučnih ispitivanja, poseban akcenat stavljen je na pomorandže, jer između ostalog, preventivno deluju protiv raka pluća.

Šta izbegavati

Mleko, mlečni proizvodi i masna hrana povećavaju nastajanje sluzi u plućima i blokiraju disajne puteve, pa ih tokom terapije čišćenja pluća treba izbegavati. Ne treba preterivati ni sa slatkišima.

16595_08-cigare-1-01-ap-misha-japaridze_

AP Photo

Hronična opstruktivna bolest pluća

Hronična opstruktivna bolest pluća - HOBP je ozbiljna bolest pluća koja otežava disanje.
- "Hronična" znači da se ne povlači.
- "Opstruktivna" znači delimično ograničenje protoka vazduha.

Glavni faktori rizika za nastanak HOBP su: dugogodišnje pušenje, respiratorne infekcije, naročito u dečjem uzrastu, aerozagađenje, štetni faktori sa radnog mesta, nasleđe, pasivno pušenje, kaže dr Marija Radulović.

Simptomi HOBP uključuju: hronični kašalj, iskašljavanje gnoja ili sluzi, osećaj nedostatka vazduha ili otežano disanje i zamaranje pri obavljanju uobičajenih aktivnosti.

Najbolji način kontrole simptoma je da se započne lečenje HOBP. Ključno je i da članovi porodice i ostali budu upoznati sa simptomima, lečenjem i svakodnevnom kontrolom bolesti jer što više znamo, više ćemo i pomoći.

Ovo je stanje povezano s hroničnom (dugotrajnom) bolešću. Kvalitet sna je pogoršan (nakuplja se sekret i otežana je ventilacija). Stanje može biti toliko teško da oštećuje ili ugrožava rad vitalnih organa (srca i pluća).

Preporuke su:
- Kada je postavljena dijagnoza, uradite sve kako biste prestali da pušite.
- Osobe sa HOBP su osetljivije na respiratorne infekcije i zato je jako bitna zaštita od njih (često i temeljno pranje ruku, izbegavanje bliskih susreta sa osobama obolelim od gripa, vakcinacija u jesen).
- Redovno vežbajte, zdravo se hranite, tj. održavajte snagu svoga tela.
- Češće provetravajte stan, izbegavajte udisanje dima, prašine, isparenja i svega što otežava disanje.

Specifična terapija je ograničena. Simptomatska terapija podrazumeva inhalaciju lekova koji proširuju disajne puteve (antiholinergici i beta-2 agonisti). Kortikosteroidi donose poboljšanje kod 20 odsto obolelih. Antibiotici se uvode kod infektivnih pogoršanja, a kiseonik se ordinira kod teških stanja.

Ako vi ili neko koga poznajete ima simptome hroničnog kašlja, nedostatka vazduha, potrebno je da posetite lekara radi jednostavnog testa disanja. Preduzimanjem određenih koraka odmah i savetovanjem sa doktorom u vezi s opcijama lečenja, možete početi da bolje dišete i uživate u svakodnevnim aktivnostima.

Let's block ads! (Why?)

Izvor: Informer.rs

Podijeli ovo:

loading...

Objavi komentar

MKRdezign

Obrazac za kontakt

Naziv

e-pošta *

Poruka *

Pokreće Blogger.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget

Powered by themekiller.com