Ortoreksija podrazumeva fiksaciju isključivo na "čistu", "pravu" ili "ispravnu" hranu. Nije zvanična psihijatrijska bolest, već spada u red poremećaja, konkretno onih u ishrani
Shutterstock
Da li ste zaokupljeni pripremom "zdravih" namirnica, planirate li jelovnike danima unapred, opterećuje li vas "zdrava hrana", šta se dešava ako pojedete nešto manje zdravo iz "sumnjive kutije" kupljene u supermarketu - kako se tada osećate? Ovo su samo neka od pitanja koja okupiraju psihijatre i nutricioniste širom sveta, a ovaj nov poremećaj u ishrani, poznat kao ortoreksija, uzburkao je javnost i sam po sebi izazvao brojne kontroverze.
"Čista" hrana
Ortoreksija podrazumeva fiksaciju isključivo na "čistu", "pravu" ili ispravnu" hranu pre nego na samu količinu namirnica koja se pritom konzumira. Naravno, svi mi treba da vodimo računa o onom što jedemo, jer je to svakako ključ dobrog zdravlja, ali ako počnete preterano da se opterećujete svakim zalogajem - u ozbiljnom ste problemu.
SAMO U KINI: Lekar spasao putnika u avionu ČAČKALICOM!
1997. godine prvi put je opisana ortoreksija
- Na početku treba razjasniti da ortoreksija nije zvanična psihijatrijska bolest, već spada u red poremećaja, konkretno poremećaja u ishrani. Prvi put je opisana 1997, kada je i ukazano na ovaj problem. Lečenje se odvija na više frontova, u saradnji sa psihijatrom, nutricionistom i internistom po potrebi, ako je došlo do fizičkih poremećaja - objašnjava psihijatar dr Nebojša Baračkov.
Osobe koje boluju od ortoreksije uglavnom se ne javljaju na lečenje, žive u uverenju da se ispravno hrane, dok, naravno, svi ostali greše.
Potražite pomoć
Kada nas zaboli zub, odmah se javljamo stomatologu, što nije slučaj kada imamo neki problem, smatra dr Nebojša Baračkov.
- Što se duže čeka, to se navike više ukorenjuju, pa ih je kasnije teže korigovati. Viđam slučajeve da se ljudi, predrasuda radi, javljaju psihijatru posle čak pet do 10 godina duševne patnje. Niko neće znati ako jednom nedeljno nakon posla svratite na seansu - poručuje psihijatar.
- Njihovu patnju prvo primećuju osobe koje ih okružuju, bliski prijatelji ili rođaci, koji im najčešće i sugerišu da se jave lekaru - navodi psihijatar.
Opsednutost kalorijama
Simptomi obuhvataju opsednutost kalorijama, iščitavanjem kalorijskih tablica, praćenjem TV emisija i članaka o zdravoj hrani, vitaminima, žitaricama... ukratko, preopterećenost "pravilnom" (ortos - pravilan) ishranom.
- Nema ispravne ishrane, dovoljno je izbaciti namirnice koje su dokazano kancerogene. Potpuno isključivanje pojedinih grupa namirnica, kao što je to slučaj kod ortoreksije, može dovesti do deficita vitamina, minerala, aminokiselina i drugih važnih nutrijenata - sugeriše dr Baračkov.
PREVENCIJA ILI LEČENJE, BIRAJTE: Da li znate osnovne podatke o svom zdravlju?
Oboleli od ortoreksije reaguju (mučnina, gađenje) na sam pomen, miris ili izgled hrane koju smatraju nezdravom. Dovoljno je da prođu pored kioska brze hrane, pa da padnu u nesvest.
Simptomi obuhvataju opsednutost kalorijama, iščitavanjem kalorijskih tablica, praćenjem TV emisija i članaka o zdravoj hrani, vitaminima, žitaricama
- Takođe se zatvaraju u kuću, izbegavaju okupljanja koja uključuju hranu i piće, vređaju i nipodaštavaju prijatelje (njihov način ishrane), ulaze u žučne duele i skaču na sam pomen ćevapa ili "Meka" - napominje naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, problem (ožiljak) leži u podsvesti, odnosno u nekom prethodnom periodu razvoja.
- Volim da kažem da ako 10 puta upadnemo u istu slepu ulicu (ćorsokak), znači da postoji autopilot u podsvesti i da to ne može biti slučajno. U takvim slučajevima je preporučena psihoterapija. Treba osvestiti problem - zastoje i blokade - i prevazići ih, a ponekad se uvode i lekovi - navodi psihijatar.
Shutterstock
Polako i postepeno
Nutricionistkinja Milica Mazić smatra da je zdrava ishrana danas tema broj jedan. Ljudi su izbombardovani različitim poluinformacijama šta je to zdrava hrana i ishrana.
ČUDOTVORNE BOBICE koje sprečavaju demenciju i pojavu sedih!
Lečenje se odvija na više frontova, u saradnji sa psihijatrom, nutricionistom i internistom po potrebi
- Veoma često izaberu veoma nestručne stilove ishrane i, u strahu od nezdrave hrane, takva ishrana im postane opsesija. Najčešće se javljaju kod nutricionsta da potvrde svoje stavove, saznaju još nešto novo ili dobiju potvrdu da su na ispravnom putu jer ih okolina obično ne razume - sugeriše Milica.
Osobu sa takvim problemima treba pre svega saslušati i utvrditi kako razmišlja, koliko se bavi ishranom i koje greške pravi, uglavnom zbog pogrešnih informacija i usvojenih načina ishrane, smatra nutricionistkinja.
Dužina trajanja izlaska iz ortoreksije je individualna i zavisi od toga koliko je osoba opsednuta hranom.
- U radu se uvek prilazi polako, kroz razgovor i postupno uvođenje u normalne nutritivne navike. To je posebno važno jer se psihički otpor prema hrani pojavljuje kao muka, povraćanje, nadimanje zbog njihovog uverenja da normalna (zdrava) ishrana stvara zdravstvene probleme - objašnjava Milica i dodaje.
- Loš put je ako izaberu osobu koja se bavi ishranom koja zagovara njihove stavove i samo dodatno dobijaju podršku za nepravilnu i neadekvatnu ishranu. Put izlaska iz takvog stanja je teži i ozbiljniji.
Objavi komentar